TR EN
Türkiye silikon tabancası üreticisi Uttil markasının silikon tabancası

Silikon Tabancası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Silikon tabancası, derz dolguları, sıvı silikonlar, yapıştırıcılar gibi yoğun sıvı kimyasalların uygulanması için kullanılan bir araçtır. Genellikle bir plastik tüp içine yerleştirilmiş kimyanın kontrollü bir şekilde uygulama alanına aktarılmasını sağlar. 

Silikon ve benzeri dolgu/yapıştırma kimyasalları plastik tüpün içinden arkadan itilerek ve inceliği ayarlanabilir bir uç vasıtası ile boşalacak şekilde standart ambalajlarda yer alır. Bir silikon tabancası bu tip kimyasalların itişini sağlamayı kolaylaştıran el aletidir. 

Teknik olarak itici bir çubuğun tetik ile ileri itilip çubuğun basınç ile geri gelmesini engelleyecek baskı plakalarının kontrolü ile iş yapar. Tetiği çekildiğinde itici plakalar çelik baskı çubuğunu ileri doğru hareket ettirir ve plastik tüpün içindeki iticiyi öne doğru iterek ilgili sıvının kontrollü bir şekilde çıkışını sağlar. tetik bırakıldığında ise frenleme plakası sıvı basıncı ile çubuğun geri gelmesini engelleyerek sıkma işleminin kesintisiz sürdürülebilmesini sağlar. Kullanılacak yapı kimyasalının niteliğine uygun silikon (kalafat) tabancası seçmek çok önemlidir.  

Silikon Tabancaları Nerelerde Kullanılır?

Silikon tabancaları, inşaat ve tamir uygulamaları için pratik bir araçtır. Örneğin, mobilya tamir ederken uygun miktarda yapıştırıcının aktarılmasını, derz dolgularını, çerçeve yalıtım malzemelerini kontrollü ve düzgün bir şekilde uygulanmasını sağlar. Evde DIY (Do It Yourself - Kendin Yap) projeleri yaparken veya yalıtım yapılması, doldurulması gereken yerlerde uygun malzemelerin kullanımı için de silikon tabancası kullanılabilir. Örneğin, pencere çerçevesi ile pervaz aralığından su girişini engellemek için, kırılan camı çerçeveden çıkarıp yenisi takıldığında cam macunu yerine silikon çekmek için, banyo ve mutfaklarda tezgah ya da lavabo arasından su sızmasını engelleyecek tamirler için silikon tabancası kullanılabilir.

Silikon tabancalarının kullanımı oldukça kolaydır ve genellikle birkaç dakika içinde öğrenilebilir. Ancak, tabancayı ilk kez kullanırken, malzemenin ne kadar basınç altında çıkış yapacağını tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle, ilk kez silikon tabancası veya yeni bir kimyasal tüpü kullanırken, çıkış kontrolünü belirlemek için önce deneme yapmayı ihmal etmemek gereklidir. Ayrıca silikon tüpleri ile gelen konik çıkış ucunu gerekli büyüklükte ve açıda kesmek uygulamayı kolaylaştıran bir diğer etkendir. Uygulama yapılacak alana göre konik ucu uygun açıda ve kalınlıkta kesmeye özen gösterilmesi tavsiye edilir.

Silikon tabancaları, çeşitli amaçlar için yararlı bir araçtır ve kullanımı oldukça kolaydır. Size en uygun ve en kullanışlı silikon tabancası modellerine hemen sahip olmak için bizlerle iletişime geçin. Uttil kalitesi ve kolaylığı ile proje, tamir ve dolgu gibi birçok şey yapmanın keyfini çıkarın.