TR EN
Turkiye maket bicagi ureticisi Uttil markasının maket bıcagı modeli

Maket Bıçağı Nedir? Maket Bıçağının Tarihçesi

Maket bıçağı, halat ve deri kesmekten paket açmaya kadar çok çeşitli amaçlar için kullanılabilen çok yönlü tasarımı ve keskin bıçağıyla tamirci, kendin-yap meraklısı, kampçılar v.b. için gerekli el aletlerden biridir. Diğer taraftan inşaat, tarım ve hatta gıda hazırlama gibi çeşitli endüstrilerde de kullanılmaktadır. Maket bıçağı, rahatlığı ve pratikliği nedeniyle herhangi bir alet çantasında mutlaka olması gereken bir el aletidir.

Her ne kadar bıçaklar 500.000 yıl önce tek keskin kenarlı taş bıçaklar olarak ortaya çıkmış olsa da günümüzdeki niteliklerine benzer şekilde maket bıçağı İlk olarak 19. yüzyılın ortalarında Almanya'da ortaya çıktı. Bu ilk maket bıçakları, kabzası ahşap olan ve genellikle yuvarlak uçlu bıçaklardan oluşuyordu. 

Maket bıçaklarının en önemli özelliği sabit bir kabza üzerinde yer alan bıçağın köreldiğinde yedeğiyle hızlıca değiştirilebilmesidir. 

Modern maket bıçağı tasarımı ve üretimi, 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşti. 1930'larda, ilk kez Stanley Works şirketi tarafından üretilen "Stanley Model 10-049" isimli değiştirilebilir bıçağa sahip maket bıçağı, bugün hala kullanılan modern maket bıçağı tasarımının temelini oluşturdu.

Kır-at bıçaklar ise keskin bölümü kullanıldıktan sonra kırılarak yenisi ortaya çıkarılabilen, keskin bir uca sahip bir tür maket bıçağıdır ve bu tür bıçaklar, 20. yüzyılın ortalarında Japonya'da icat edilmiştir.

İlk kır-at bıçakları, 1940'ların sonunda Japonya’da Yoshio Okada adlı genç bir elektrikçi çırağının fikri olarak şekillendi. Kablo açmak/kesmek için kullandığı bıçakların uçlarının çok çabuk körelmesi genç elektrikçiyi bu problemi çözmek için yönlendirdi. Okada-san camların elmas ile kesilip kırılmasından da esinlenerek uçları kırılıp keskinliği yenilenen ilk bıçaklarını 1956’da tamamladı. Bu teknoloji bıçağın kullanım ömrünü uzatırken, aynı zamanda daha fazla güvenlik sağlamaktadır. 1967 yılında Yoshio Okada bugün OLFA olarak bilinen şirketini kurdu ve bu şirket bugün kullanılan kır-at bıçaklarının standartlarını belirledi.


Kır-at bıçaklar, marangozluk, endüstriyel ve grafik tasarım, el işleri, tekstil işleme, ambalaj, inşaat, elektrik, gıda endüstrisi gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde farklı boyutlarda ve şekillerde Kır-at bıçaklar mevcuttur.

Uttil, Türkiye’de el aletleri sınıfında maket bıçağı üretimi ve tasarımı konusunda AR-GE sürdüren ve bu sayede yeni ürün ve teknolojiler geliştiren bir firma olarak öne çıkmaktadır. Muhtelif kullanım alanları için en uygun modelleri sürekli gelişen Uttil ürün gamı içerisinden bulmak mümkündür.

Türkiye'nin en kaliteli Maket Bıçağı Üreticisi Uttil ürünleri ile hemen tanışın.

Maket Bıçağı Modelleri İçin Tıklayın - Maket Bıçağı Modelleri